Kupno nowego samochodu w 5 krokach

1. KALKULACJE

Jaki jest Twój budżet?
Ustal swój budżet.. Sprawdź dokładnie na ile Cię stać. Dokonując zakupu samochodu nie powinieneś kierować się chwilowymi impulsami – poleganie na emocjach doprowadzi Cię do finansowych problemów. Musisz obliczyć jaką kwotę jesteś w stanie wydać i trzymać się tego rygorystycznie. Pamiętaj, aby doliczyć wszystkie dodatkowe koszty, takie jak podatek czy opłata za rejestrację.
Rzecz jasna, iż najprawdopodobniej nie będziesz kupował za gotówkę. Kalkulacje dotyczą więc tego, jak dużą miesięczną ratę pożyczki jesteś w stanie spłacać. Nie nadwyrężaj swojego budżetu, to się zawsze źle kończy.
Ile jest wart Twój stary samochód?
Do kwoty zakupu możesz doliczyć też wartość swojego dotychczasowego samochodu, o ile go posiadasz i zamierzasz go sprzedać. Tutaj także musisz zachować rozsądek. Oceń jaka jest jego rzeczywista cena, ile możesz za niego uzyskać na rynku, a nie ile chciałbyś. To również dobry moment na podjęcie decyzji, czy chcesz sprzedać go osobiście, czy może zdasz się na pośrednika. W tym drugim wypadku uzyskasz gorszą cenę, ale nie będziesz musiał poświęcać temu zbyt wiele wysiłku. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy Twoje auto nie jest w idealnym stanie i jego sprzedaż będzie wymagała sporych nakładów pracy i użycia handlowych zdolności.

2. WYBÓR

Gdzie szukać informacji?
Przymierzając się do zakupu nowego samochodu, poświęć jak najwięcej czasu na dokonanie wyboru. Dzięki internetowi masz dostęp do naprawdę ogromnej ilości informacji. Możesz też sprawdzić prasę, koniecznie odwiedzaj salony, aby wypytać sprzedawców, oglądnąć auto na żywo i odbyć jazdę próbną. Pośpiech jest zawsze złym doradcą.
Najlepiej nie ograniczaj swoich poszukiwań do modelu, który już sobie upatrzyłeś. Sprawdź także inne możliwości, z założeniem, że robisz to tak sobie, aby zaspokoić ciekawość. Może się okazać, iż przez przypadek trafisz na model auta będący dużo lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.
Jaki typ samochodu wybrać?
Obecnie rynek może przytłoczyć bogactwem ofert. Modeli jest tyle, że ciężko się w tym połapać. Poszukiwania wymarzonego samochodu najlepiej zacząć od określenia, co Cię konkretnie interesuje. Wypisz sobie jakie masz oczekiwania wobec kupowanego samochodu. Najlepiej wynotuj jakie funkcje będzie musiał spełniać, a następnie obok wypisz związane z tym cechy.
Przykładowa lista będzie wyglądać tak:
- podwożenie dzieci do szkoły – bezpieczny
- zakupy – łatwy w parkowaniu, z łatwym dostępem do bagażnika, dobrze jeśli będzie ekonomiczny
- krótkie wycieczki z rodziną – bezpieczny, wygodny, w miarę pakowny
Z takich notatek już coś wynika – potrzebujesz auta, które pozwoli na w miarę komfortową i bezpieczną jazdę na krótkich i średnich dystansach, z pasażerami i niewielkim bagażem. Na tej podstawie możesz rozpocząć poszukiwania konkretnego modelu.
Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Polecamy artykuł "Jak wybrać samochód".

3. POSZUKIWANIA

Na co zwrócić uwagę?
Przeprowadzając poszukiwania informacji na temat samochodu powinieneś zwrócić uwagę zarówno na kilka typowych aspektów (bezpieczeństwo, wygoda, ekonomia użytkowania), jak i niestandardowe uwagi osób, które dany model użytkowały. Internet jest tu niezastąpiony. Na forach znajdziesz mnóstwo opinii wyrobionych w praktyce. Wzbogacą Cię o wiedzę niemożliwą do zdobycia bez długotrwałej eksploatacji auta. Czasami może się okazać, iż auto robiące wrażenie, gdy się analizuje prospekty z jego parametrami, w rzeczywistości nie jest tak olśniewające, gdyż posiada jakieś uciążliwe mankamenty konstrukcji. I odwrotnie, model wydający się niezbyt udanym produktem potrafi zaskoczyć tym, jak cudownie sprawdza się na drodze.
Jak znaleźć dobrą ofertę?
Wiedząc już jakiego samochodu potrzebujesz, rozejrzyj się na rynku za dostępnymi opcjami. Uważnie przyglądaj się cenom, ponieważ nie tylko w przypadku używanych samochodów bywają one zmienne i zależą od wielu czynników.
Możesz liczyć na to, iż uda Ci się nieco stargować cenę. Będzie to łatwiejsze, jeśli zastosujesz kilka sprawdzonych sposobów:
Kupuj auta z poprzednich sezonów.
Zakup modelu, który dopiero co wszedł na rynek, wiąże się z przepłacaniem za bycie modnym. Samochody, które mają np. rok nie są jeszcze z poprzedniej epoki, mają analogiczną linię jak najświeższe produkty, a jednocześnie ich cena jest już atrakcyjniejsza.
Kupuj auta z poprzedniego roku.
Początek roku kalendarzowego jest doskonałym czasem na zakup samochodu. Przecenione zostają wszystkie egzemplarze, które stały w salonie w roku poprzednim. Oznacza to, iż dostajesz poważną zniżkę (nawet 20%) tylko za to, że w papierach będzie o rok starsza data produkcji.
Kupuj na koniec miesiąca i roku.
Zazwyczaj są to końce okresów rozliczeniowych i handlowiec będzie bardziej ustępliwy, jeżeli akurat brakuje mu jednej sztuki sprzedanego samochodu do uzyskania premii za skuteczność
Kup samochód, którego jest dużo na rynku.
Decydując się na zakup modelu z niedoborem podaży musisz liczyć się z tym, że cena będzie wyższa – duże zapotrzebowanie robi swoje. Jeżeli wiesz, iż inne auto jest równie dobre jakościowo, jednak nie tak modne, jest to dobra okazja do zaoszczędzenia pieniędzy.
Jak rozstrzygnąć wątpliwości?
W przypadku, gdy masz na oku kilka modeli spełniających Twoje oczekiwania i nie możesz zdecydować się na żaden z nich, przygotuj tabelkę, w której zestawisz ich cechy. Tego typu porównania często są robione w branżowej prasie lub na stronach internetowych. Możesz więc czegoś takiego poszukać lub zrobić to na własną rękę. Tworzysz arkusz i wypisujesz w nim te dane, które Cię interesują (np. wielkość bagażnika, spalanie, przyspieszenie). Dzięki temu będziesz mógł szybko dostrzec drobne różnice między modelami i wybrać ten, który jest najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

4. FINANSOWANIE

Gdzie wziąć pożyczkę?
Zakup samochodu za gotówkę jest raczej rzadkością. Zazwyczaj korzysta się z kredytu, który pokrywa przynajmniej część kosztów zakupu. Wybór rodzaju branej pożyczki oraz instytucji jej udzielającej będzie miał duży wpływ na stan Twoich finansów w nadchodzących latach. Wybieraj więc rozważnie. może być sytuacja, gdy masz wyrobioną dobrą pozycję w innym banku (regularnie korzystasz z jego usług od wielu lat) – być może zaproponują Ci lepsze rozwiązania.
Nie zachwycaj się bezkrytycznie ofertami typu "Oprocentowanie 0%". Często są obłożone takimi ograniczeniami co do wymaganej wiarygodności kredytowej, że służą raczej tylko zwabieniu Cię. Nastawiony na zakup samochodu wobec odmowy udzielenia takiego kredytu najpewniej zachowasz się tak, iż weźmiesz inny, zaproponowany Ci w zamian, mniej korzystny. Tego typu oferty niemal zawsze wiążą się też z krótkimi okresami spłaty. Dobrze się zastanów, czy jesteś w stanie udźwignąć miesięczną ratę w wyliczonej wartości.
Pożyczki możesz szukać na własną rękę lub możesz skorzystać z tego, co zaoferuje sam sprzedający. W przypadku salonów bardzo często oferta kredytowa będzie najkorzystniejszą opcją. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy masz wyrobioną dobrą pozycję w innym banku (regularnie korzystasz z jego usług od wielu lat) – być może zaproponują Ci lepsze rozwiązania.
Jak sprzedać stary samochód?
Jeżeli chcesz sprzedać dotychczas posiadany samochód, do swojego budżetu będziesz mógł doliczyć uzyskane z tej transakcji środki. Jak już było wspomniane, możesz osobiście szukać klienta lub zwrócić się do pośrednika. Samodzielne poszukiwania zajmą Ci trochę (a być może dużo) Twojego czasu, do tego mogą narazić Cię na kontakt z oszustami, problemy z płatnością, będziesz również musiał osobiście zająć się wszystkimi formalnościami. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania wyższej ceny. W końcu, jeśli zwrócisz się do pośrednika, będziesz musiał zniżyć cenę, tak aby mógł on zarobić na odsprzedaniu auta dalej. Oczywiście nie masz gwarancji, że handlarz będzie uczciwym człowiekiem i transakcja przebiegnie bez problemów. Jednak jest bardziej prawdopodobne, iż taka sprzedaż zakończy się dużo szybciej niż szukanie prywatnego nabywcy.
Decydując się na osobistą sprzedaż, skorzystaj z porad zawartych w artykule "Jak sprzedać samochód".

5. ZAKUP

Jak znaleźć dealera?
Mając już przygotowane pieniądze lub wybranego pożyczkodawcę oraz wiedząc jaki konkretnie model jakiego producenta chcesz kupić, musisz znaleźć dealera, z usług którego skorzystasz. Internet ułatwia Ci to zadanie do maksimum – posłuż się wyszukiwarką albo po prostu wejdź na stronę marki i skorzystaj z udostępnianego tam lokalizatora partnerów. W przypadku, gdy masz już zaufanego sprzedawcę, możesz zrezygnować z tego rozwiązania i oprzeć się na już wyrobionej opinii.
Jak odbyć jazdę próbną?
Ostatnią możliwością zweryfikowania tego, czy wybrany model odpowiada Twoim oczekiwaniom jest jazda próbna. Nie spiesz się podczas jej trwania. Spokojnie zapoznaj się z samochodem. Oceń czy jeździ Ci się nim wygodnie, czy będzie spełniał przypisane mu funkcje. Najlepiej ze sprzedawcą ustal taką trasę, abyś mógł przetestować auto w różnych warunkach. Centrum miasta, polna droga, ruchliwa trasa – to są właśnie miejsca, w których będziesz użytkował pojazd na co dzień i w nich powinieneś go wypróbować. Pamiętaj, że im lepiej wcześniej przygotowałeś się do zakupu, im więcej informacji zdobyłeś, tym więcej wywnioskujesz z jazdy próbnej.
Jeżeli test wypadł pomyślnie, pozostaje Ci sfinalizować transakcję i zająć miejsce za kierownicą wymarzonego samochodu.